T.C.
AFŞİN KAYMAKAMLIĞI
(İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü)
 
10 KASIM ATATÜRK’Ü ANMA PROGRAMI
 
            Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder ATATÜRK’ün ebediyete intikalinin 80.yılı münasebetiyle;  İlçemizde  Atatürk Haftası 10 Kasım 2018 Cumartesi gününden, 16 Kasım 2018 Cuma günü akşamına kadar bir dizi etkinlik düzenlenecektir. 10 Kasım 2018 Cumartesi günü yapılacak törenlerle Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK anılacaktır.
            10 Kasım 2018 Cumartesi günü saat 09:05’te İlçemizdeki tüm kamu kurum ve kuruluşları bayraklarını güneşin batışına kadar yarıya indirecek, gün batımında ise tekrar göndere çekeceklerdir.
 
A-KUTLAMA ESASLARI
 
             1-10 Kasım 2018 Cumartesi günü;  resmi ve özel tüm okullar ile kamu kurum ve kuruluşlarına bayrak ve dövizler asılacak, Atatürk Anıtı gece ışıklandırılacaktır.
             2- 10 Kasım 2018 Cumartesi günü saat: 08:55’te yapılacak olan Atatürk anıtına çelenk koyma   programında görevli tüm merkez okullarının müdürleri tören saatinden 20 dakika önce bayrak ve flamalar ile hazır  bulunacaklardır.                    
            3-Törene katılacak öğretmen ve öğrencilerin kıyafetleri düzgün, taşınan bayrak ve flamalar bayrak yönetmeliğine uygun olacaktır.
            4-Törende görevli okullar ve diğer görevliler, görevlerini aksatmadan yerine getireceklerdir. Programda görevli tüm öğretmen ve öğrenciler ile diğer görevliler tören saatinden 20 dakika önce  kaymakamlık konferans salonunda yerlerini alacaklardır.       
           5- Atatürk’ü Anma İlçe Tören Programı 10 Kasım 2018 Cumartesi günü saat: 09:10’da Hükümet Konağı Konferans Salonunda Cumhuriyet Ortaokulunun sorumluluğunda yapılacak olup, programın amacına uygun bir şekilde planlanması, icrası ve yürütülmesinden İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü sorumlu olacaktır.
 
 
B-ÇELENK SUNMA TÖRENİ
 
            1-Kaymakamlık Makamı ve Belediye Başkanlığına ait çelenkler protokol sırası ve yönetmeliğine uygun olarak Atatürk Anıtına konulacaktır.
            2-Taşıyıcılar ile birlikte çelenkler, 10 Kasım 2018 Cumartesi günü saat 08:50’de Atatürk Anıtı önünde hazır bulundurulacaktır.
            3-Çelenkler saat 09:00’da İlçe Kaymakamı  ve  Belediye Başkanı tarafından protokol sırasına göre Atatürk Anıtına konulacaktır.
            4- Kaymakamlık makamı çelengi anıtın alt kaidesinin tam ortasına, Belediye Başkanlığı çelengi de solunda bulunacak şekilde konulacaktır.
            5-Çelenklerin sunulmasından sonra Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün anısına saat 09:05’te verilecek “Tİ” işareti ile 2 dakikalık saygı duruşuna geçilecektir. Bu esnada tüm taşıtlar ve resmi daireler korna ve sirenlerini çalacaklardır.
            6-Çelenk sunma törenine ilçe merkezindeki tüm kamu kurum ve kuruluşlarının amirleri, ilçe merkezindeki resmi ve özel okul/kurumların müdürleri, ortaokullar ve liseler bayrak ve flamaları ile katılacaklardır.
             
 
 
 
ANMA PROGRAMI:
 
 Saat 08:50  “Atatürk Anıtı” önünde hazır olunması,
 Saat 09:00   Çelenklerin Sunulması, 
 Saat 09:05   Siren sesi ile iki dakikalık Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşımızın       okunması ile  Bayrakların göndere çekilmesi, yarıya indirilmesi
 
DİĞER ETKİNLİKLER
 
            1-Atatürk Haftası boyunca tüm ilkokul, ortaokul ve liseler haftanın önemine yaraşır etkinlikler düzenleyerek Atatürk’ün hayatı ve fikirleri hakkında bilgi vereceklerdir. Etkinlik dosyası okul müdürlüğünce okulda muhafaza edilecektir.
            2-Okullar, Atatürk büst ve köşelerini yeniden gözden geçirecek, gerekli düzenleme ve bakımları yapacaklardır.
            3-Atatürk’e ait söz ve resimler okul müdürlüklerince hafta boyunca uygun yerlere asılacaktır.
            4-Okullarımızda bulunan Atatürk ile ilgili kitaplar sergilenecek, Atatürk köşesi oluşturulacaktır.
            5-Atatürk Haftası dolayısıyla ilçe genelindeki okullarımızda resim, şiir ve kompozisyon yarışması düzenlenmiştir. Bir şartname ile duyurulan yarışmaya ilkokullar resim, ortaokullar şiir, liseler kompozisyon dalında katılacaklar; eserler  6 Kasım Salı gününe kadar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne ulaştırılacak, dereceye giren öğrencilere ödülleri Hükümet Konağı konferans salonunda düzenlenecek olan anma programında verilecektir.
 
GÖREVLER
 
  1. BELEDİYE BAŞKANLIĞINCA:
1-Çelenk tören alanının hazırlanması, düzenlenmesi, temizlenmesi, bayraklarla süslenmesi, alana ses düzeninin kurulması.
2-Atatürk’ün veciz sözlerinin ilçenin çeşitli yerlerine asılması.
 
  1. İLÇE JANDARMA KOMUTANLIĞINCA:
1-Çelenk sunma töreninde Kaymakamlık Çelenginin Atatürk Anıtına bırakılması için 1  uzman çavuş görevlendirilmesi.
 
c)-İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNCE
1-Çelenk Töreni esnasında trafik kontrolünün ve asayişin sağlanması.
            2-Saat 09:05’te saygı duruşu ile birlikte tüm araçların aynı anda siren ve korna çalmalarının organize edilmesi.
            3-Çelenk sunma töreninde Kaymakamlık Makamı Çelengi’nin Atatürk Anıtına bırakılması için 1 polis  memuru görevlendirilmesi.    
 
d)-İLÇE TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ BAŞKANLIĞINCA
Çelenk töreni boyunca tam teşekküllü bir ambulansın ve sağlık ekibinin hazır bulundurulması, gerekli sağlık tedbirlerinin alınması.
 
e)-İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNCE
            1- Tören programının hazırlanması ve organizasyonunda İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Uğur ERKİN görevlendirilmiştir.
            2- Çelenk sunma töreninde Afşin  Atlas Anadolu Lisesinden bir kız ve iki erkek öğrenci olmak üzere 3 öğrenci, bir idareci sorumluluğunda İstiklal Marşımızın okunması ile birlikte bayrağın göndere çekilerek  yarıya indirilmesinde görevlendirilmişlerdir. İlgili okul müdürlüğü öğrencilerin alanda hazır olmasını sağlayacaktır.
            3- Atatürk Anıtına çelenk sunma programında İstiklal Marşımızı söyletmek üzere Afşinbey İlköğretim Okulu’ndan Sınıf Öğretmeni İlker AKAR  görevlendirilmiş olup, ilgili öğretmen saat: 08:30’ da Atatürk Anıtının önünde hazır olacaktır.
            3- 10 Kasım 2018 Cumartesi  günü Atatürk Anıtına çelenk sunma programında sunucu olarak Fatih Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Ahmet Çelik görevlendirilmiştir.
            4- Tören alanının düzenlenmesi ve yerleşimin organizasyonunda Afşin Anadolu Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Hacı Osman YILDIZ görevlendirilmişlerdir.
            5-Anma Töreninin yapılacağı Hükümet Konağı konferans salonu, Afşin Şifa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazır hale getirilecek; salona bayrak, Atatürk posteri ve dövizlerin asılması sağlanacaktır.
 
            NOT: PROGRAM GÖREVLİLERE EMİR, HALKIMIZA DAVETİYE NİTELİĞİNDEDİR.