T.C
AFŞİN KAYMAKAMLIĞI
(İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü)
18 MART ŞEHİTLER GÜNÜ ANMA PROGRAMI
 
18 Mart Şehitleri Anma Programı 18 Mart 2019 Pazartesi günü saat: 09:50’ de Atatürk Anıtına çelenk sunma programı ile başlayıp çeşitli anma etkinlikleriyle devam edecektir.
 
      A-KUTLAMA ESASLARI
 
1-18 Mart Şehitler Günü süresince resmi ve özel tüm okullar, kamu kurum ve kuruluşları bayrak ve dövizler ile süslenecek, Atatürk Anıtı gece ışıklandırılacaktır.
3-İlçemizdeki tüm ortaöğretim ve temel eğitim okullarında anma etkinliği düzenlenecek, etkinlik dosyası okul müdürlüğünce okulda muhafaza edilecektir.
3-Törene katılacak öğretmen ve öğrencilerin kıyafetleri düzgün, taşınan bayrak ve flamalar bayrak yönetmeliğine uygun olacaktır.
 
B-ÇELENK SUNMA TÖRENİ
1-Kaymakamlık Makamı, Belediye Başkanlığına ait çelenkler protokol sırası ile yönetmeliğine uygun olarak Atatürk Anıtına konulacaktır.
2-Taşıyıcılar ile birlikte çelenkler, 18 Mart Pazartesi günü saat 09:40’da Atatürk Anıtı önünde hazır bulundurulacaktır.
3-Çelenkler saat 09:50’de İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkanı tarafından protokol sırasına göre Atatürk Anıtına konulacaktır.
4-Kaymakamlık çelengi anıtın alt kaidesinin tam ortasına, Belediye Başkanlığı çelengi de solunda bulunacak şekilde konulacaktır.
5-Çelenklerin sunulmasından sonra saygı duruşunda bulunulacak, müteakiben törene katılanlar tarafından İstiklal Marşımız söylenecektir.
6-Çelenk Sunma Törenine tüm kurum amirleri; ilçe merkezindeki anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise müdürleri katılacak olup, ilçe merkezinde olan ortaokul ve liseler bayrak ve flamaları ile katılacaklardır. Bayrak ve flamalar bayrak kanununa uygun, temiz ve bakımlı olacak, taşıyıcılar kılık kıyafet yönetmeliğine uygun hareket edeceklerdir.
Tören Programı:
09:45 Alanda yerleşim
09:50Anıta Çelenklerin Konulması
      09:55 Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması.
      10.00 Kapanış ve Programa Geçiş
 
       C-ANMA PROGRAMI:
           
            1-18 Mart 2019 Pazartesi günü saat 10.30’da Afşin İmam Hatip Ortaokul Konferans Salonunda  İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde Afşin Zümrüt Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Afşin İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan günün anlam ve önemi ile ilgili anma programı gerçekleştirilecektir.
           18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ PROGRAM AKIŞI
             1.Açılış
             2.Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı
             3.Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve Meali
             4.Günün Anlam ve Önemi ile ilgili konuşma
             5.Jandarma Astsubay Onur KÖKEN’in günün anlam ve önemi ile ilgili şiiri.
             6.Çanakkale savaşı video gösterisi
             7.“Çanakkale Şehitlerine” Şiiri
              8.Tiyatro
              9.Dağlıca Şehitleri Slaytı
             10.Öğrenci Şiirleri
             11.Türkü Dinletisi
             12.Mekteb-i Sultani Gösterisi
             13.Afşin Şehitleri Slaytı
             14.15 Temmuz İle İlgili Klip
             15.“Otuz Kuş” Şiiri
             16. İlkokul, ortaokul ve liseler arası düzenlenen resim şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi.
            17.Kapanış.
            2-Anma programına şehit aileleri, gaziler, tüm kamu kurum ve kuruluşların daire amirleri, dernekler ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, okul müdürleri ile Zümrüt Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Afşin İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden öğretmenler nezaretinde yeterli sayıda öğrenci katılacaktır.
          
            D-DİĞER ETKİNLİKLER:
            1-Bütün okullarımızda hafta boyunca 18 Mart Şehitler Gününün anlam ve önemi üzerinde durulacak; Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Aziz Şehitlerimiz geniş bir şekilde işlenecektir.
         2-18 Mart Şehitler Günü dolayısıyla ilçe genelindeki okullarımızda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde ilkokullarda resim, ortaokullarda şiir ve ortaöğretim okullarında kompozisyon yarışması düzenlenecektir. Dereceye giren öğrencilere ödülleri anma programında verilecektir.
 
 -GÖREVLER
a-Belediye Başkanlığınca:
  1. Tören alanının düzenlenmesi, temizlenmesi, bayraklarla süslenmesi, ses düzeninin kurulması ve kürsünün bulundurulması Afşin Belediye Başkanlığınca sağlanacaktır.
          2-Atatürk Anıtının bulunduğu çelenk alanına saat 09:20’ de ses düzeni kurulması.
b-İlçe Jandarma Komutanlığınca:
1-Güvenliği aksatmayacak şekilde törene bir numaralı harici kıyafet ile azami personelin katılımın
Sağlanması.
2-Çelenk Sunma Töreninde göndere  bayrak çekmek için iki asker görevlendirilmesi.
3-Kaymakamlık Makamının çelenginin konulması için bir rütbeli asker görevlendirilmesi.
4-Afşin merkez ve köylerinde ikamet eden tüm şehit ailelerinin törene katılımının sağlanması.
            5-Şehit ailelerinin İlçe Emniyet Müdürlüğü ile koordineli bir şekilde ziyaret edilmesi.
          6-İlçe Jandarma Komutanlığınca belirlenecek bir asker tarafından günün anlam ve önemiyle ilgili şiir okuması için bir personel görevlendirmesi.
c-İlçe Emniyet Müdürlüğünce:
  1-Tören alanının güvenliğinin sağlanması ve gerekli emniyet tedbirlerinin alınması Afşin İlçe Emniyet Müdürlüğünce sağlanacaktır.
            2-Çelenk konulması sırasında Atatürk Anıtındaki tertip ve düzenin sağlanması.
            3-Kaymakamlık Makamının çelenginin konulması  için bir polis memuru görevlendirilmesi.
            4-Şehit ailelerinin İlçe Jandarma Komutanlığı ile koordineli bir şekilde ziyaret edilmesi.
            d-İlçe Toplum Sağlığı Merkezi Başkanlığınca:
                1-Tören boyunca bir sağlık ekibinin hazır bulundurulması.
            e-İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce:
            1-18 Mart 2019 Pazartesi günü saat 09:50’deki Çelenk Sunma Törenine ve  saat 10:30’daki Anma Programına ise ilçe merkezindeki okul  müdürleri katılacaktır.
            2-Çelenk Sunma Töreni ve Anma Programında İstiklal Marşımız Afşin Mustafa Kemal İlkokulu sınıf Öğretmeni  Melike URAL yönetiminde söylenecektir.
            3-Çelenk Sunma Töreninde Tören Yöneticiliği Afşin İmam Hatip Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Salih ARSLAN,  sunuculuk görevi ise Afşin Merkez Fatih Ortaokulu Müdür Yardımcısı Ahmet ÇELİK  tarafından yürütülecektir.
            4-Anma programında sunuculuk görevi  Afşin Zümrüt Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Biyoloji Öğretmeni Zeynep Gök KARAOĞLAN  tarafından yapılacaktır.
            5- Afşin Zümrüt Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Afşin İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanacak olan Anma Programı için okul yönetimleri tarafından her türlü tedbir alınacaktır.
   6- 18 Mart 2019 Pazartesi günü saat: 09:50’de yapılacak olan Çelenk sunma töreni ile aynı gün Afin İmam Hatip Ortaokul Konferans Salonunda saat:10.30’da yapılacak olan anma programında görevli kişilerin tören saatinden (30 dk) önce yerlerini almalarının sağlanması, tören programının duyurulması ve ilçe Web sayfasında yayınlanması İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce sağlanacaktır.
   
           E-GENEL HUSUSLAR:
            1-Bu program  4768 Sayılı Kanun ile“18 Mart Şehitler Günü ve 19 Eylül Gaziler Gününde Yapılacak Törenler Hakkında Yönetmelik “ hükümlerine göre hazırlanmış olup, görevlilere tebliğ, halkımıza davetiye niteliğindedir.
            2-Görevli kurum ve kuruluşlar anlaşılmayan hususları İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile koordine edeceklerdir.