AFŞİN İLÇESİ 19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI
99.YIL KUTLAMA PROGRAMI
 
Atatürk'ü Anma,  Gençlik ve Spor Bayramı Kutlamaları; 19 Mayıs Cumartesi günü Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’da karaya çıktığı saat olan 07.00'de başlayıp, saat 24.00'da kadar devam edecektir. Bayram süresince tüm resmi kurumlar bayraklarla donatılacaktır.
Kutlama programının amacı bayramların amacına ve önemine uygun olarak coşku ile kutlanmasını sağlamak, böylece Atatürk’e ve İlkelerine bağlılığı geliştirmek ve Milli birliği pekiştirmek, ayrıca, Devletimizin temelini oluşturan ilke ve kavramların anlamını ve bunların bir millet ve fert için önemini, değerini ve güzelliğini ruhlarının derinliklerinde hissetmelerini; nihayet modern dünya içerisinde saygın bir yere sahip olarak yarınlara daha büyük bir güvenle bakabilmelerini sağlamaktır .
 
ÇELENK SUNMA TÖRENİ
 
1-Tüm Görevliler ve İlçe Merkezindeki Liseler Bayrak ve Flama, İdareci ve 1 Öğretmen ile saat 08.45’de tören alanında hazır bulunacaklardır.
2- Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü’ne ait Çelenk saat 09.00’da Atatürk Anıtına konulacaktır.
3-Atatürk Anıtına çelengin sunulmasından sonra saygı duruşunda bulunacak ve Atatürk Ortaokulu Müzik Öğretmeni Kaan AYHAN yönetiminde törene katılanlar tarafından İstiklal Marşımız söylenecektir.
 
KUTLAMA TÖRENİ
 
1-Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı 99.Yıl Kutlama Töreni 19 Mayıs 2018 Cumartesi günü saat 09.15’de Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü Sentetik Zeminli Futbol Sahasında kutlanacaktır.
2-Bayramın açılış konuşması Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Asef ARSLAN tarafından yapılacaktır.
3-Gençlik Haftası Kutlamaları çerçevesinde 100 metre kısa mesafe ve 1500 metre orta mesafe koşusunda dereceye girenlerin madalyaları verilecektir.
4-İlçe genelinde düzenlenen şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilerin ödülleri verilecektir.
 
GÖSTERİLER
 
           1-Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü Jimnastik takımı Antrenör Ünsalan ARSLAN yönetiminde gösterilerini sunacaktır.
           
 
DİĞER ETKİNLİKLER
 
           1-19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla İlçe genelindeki okullarımızda şiir ve kompozisyon yarışması düzenlenecektir. Yarışmaya katılacaklar; Eserler 16 Mayıs 2018 Çarşamba gününe kadar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne ulaştırılacak; dereceye giren öğrencilerin ödülleri kutlama töreninde verilecektir.
 
           2-Gençlik Haftası Kutlamaları çerçevesinde 100 metre kısa mesafe ve 1500 metre orta mesafe koşusunda dereceye girenlerin madalyaları kutlama töreninde verilecektir.
 
GÖREVLER
 
  1. BELEDİYE BAŞKANLIĞINCA:
 
1- 18 Mayıs 2018 Cuma günü saat 09.30’da Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü Sentetik Zeminli Futbol Sahasında yapılacak bayram provaları ve 19 Mayıs 2018 Cumartesi günü saat 09.00’da Afşin Hükümet Konağı önünde yapılacak bayram töreninde ses düzeninin kurulması ve ses düzeninin saat 09.15’de Kutlamaların yapılacağı Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü Sentetik Zeminli Futbol Sahasında kurulması .
2-   Belediye Zabıta görevlilerince vatandaşların ve izleyicilerin yönlendirilmesi.
3-   İlçenin değişik yerlerine dövizler asılması.
4- Tören alanın bayraklarla donatılması, Protokol yerlerinin hazırlanması, koltukların yerleştirilmesi, halkın ve izleyicilerin oturması için yeteri kadar sandalye yerleştirilmesi görevi Belediye Başkalığı’nca yapılacaktır.
 
B)             İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNCE:
 
 Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü Sentetik Zeminli Futbol Sahasında 18 Mayıs 2018 Cuma günü saat 09.30’da yapılacak bayram provasında ve 19 Mayıs 2018 Cumartesi günü saat 09.00’da Afşin Hükümet Konağı ve Kutlamaların yapılacağı Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü Sentetik Zeminli Futbol Sahasında yapılacak bayram töreninde asayişin sağlanması, öğrencilerin geliş - gidiş yollarının güvenliğinin sağlanması .
 
 
 
 
 
 
 
  C)          İLÇE TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ BAŞKANLIĞINCA:
 
 18 Mayıs 2018 Cuma günü saat 09.30’da Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü Sentetik Zeminli Futbol Sahasında yapılacak bayram provasında ve 19 Mayıs 2018 Cumartesi günü saat 09.00’da Afşin Hükümet Konağı ve Kutlamaların yapılacağı Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü Sentetik Zeminli Futbol Sahasında yapılacak bayram töreninde sağlık ekibinin hazır bulundurulması ve gerekli sağlık tedbirlerinin alınması .
 
 
  D)           İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ VE OKULLARCA:
 
1- Afşin Hükümet Konağı Tören Alanındaki Çelenk Sunma Töreninde İstiklal Marşımız Atatürk Ortaokulu Müzik Öğretmeni Kaan AYHAN yönetiminde törene katılanlar tarafından söylenecektir.
2- Çelenk sunma ve kutlama töreninin sunuculuk görevi Atatürk Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Ahmet ÇELİK tarafından yapılacaktır.
3-Bayram töreninde tören yöneticiliğini Fen Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Harun ENKÜR yapacaktır.
4-Bayrağın Göndere Çekilmesi için Afşin İMKB Mesleki Teknik Anadolu Lisesinden 3 öğrenci ve 1 öğretmen hazır bulunacaktır.
5- İlçe Merkezindeki liseler Bayrak ve Flama, İdareci ve 1 Öğretmen ile törene katılacaklardır.
6- İki öğrenci günün anlam ve önemiyle ilgili şiirler okuyacaktır.
 
 
  E)          İLÇE GENÇLİK HİZMETLERİ VE SPOR MÜDÜRLÜĞÜNCE:
 
1-15-19 Mayıs Gençlik Haftası dolayısı ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü’ne ait Çelenk 15 Mayıs 2018 Salı günü saat 09.00’da Atatürk Anıtına konulacaktır.
2- 19 Mayıs 2018 Cumartesi günü yapılacak törende havanın yağışlı olması halinde kullanılmak üzere spor salonunun hazır halde bulundurulması.
3-18 Mayıs 2018 Cuma günü saat 09.30’da Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü Sentetik Zeminli Futbol Sahasında yapılacak olan genel prova için tüm antrenörler yeterince sporcu görevlendirecektir.
4-Tören alanına grupların yerleştirilmesi Antrenör Ünsalan ARSLAN tarafından yapılacaktır.
5-19 Mayıs 2018 Cumartesi günü yapılacak tören için Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü hizmetlileri görevlendirilecektir.
 
   F)        GENEL HUSUSLAR:
 
           1-Kutlamalar sırasında sporcuların ve öğrencilerin tertip düzeninden Antrenörleri ve Öğretmenleri sorumlu olacaktır.
2-18 Mayıs 2018 Cuma günü saat 09.30’da genel prova yapılacaktır.
3- Okul binaları, bahçeleri ve Atatürk büstleri bayraklarla ve çiçeklerle süslenecek, öğrencilerin hafta boyunca bayram havası yaşamaları sağlanacaktır. Okullarda öğretmenler hafta boyunca işleyecekleri dersleri ve sosyal faaliyetleri 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramının önemine değinecekler ve bu bilinci hafta boyunca canlı tutacaklardır.
 
 
NOT: PROGRAM GÖREVLİLERE EMİR, HALKIMIZA DAVETİYE NİTELİĞİNDEDİR.