AFŞİN İLÇESİ 19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI
100.YIL KUTLAMA PROGRAMI
 
Atatürk'ü Anma,  Gençlik ve Spor Bayramı Kutlamaları; 19 Mayıs Pazar günü Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’da karaya çıktığı saat olan 07.00'de başlayıp, saat 24.00'da kadar devam edecektir. Bayram süresince tüm resmi kurumlar bayraklarla donatılacaktır.
Kutlama programının amacı bayramların amacına ve önemine uygun olarak coşku ile kutlanmasını sağlamak, böylece Atatürk’e ve İlkelerine bağlılığı geliştirmek ve Milli birliği pekiştirmek, ayrıca, Devletimizin temelini oluşturan ilke ve kavramların anlamını ve bunların bir millet ve fert için önemini, değerini ve güzelliğini ruhlarının derinliklerinde hissetmelerini; nihayet modern dünya içerisinde saygın bir yere sahip olarak yarınlara daha büyük bir güvenle bakabilmelerini sağlamaktır .
 
ÇELENK SUNMA TÖRENİ
 
1-Tüm Görevliler ve İlçe Merkezindeki Liseler Bayrak ve Flama, Okul Müdürü ve 1 Öğretmen ile saat  08.45’de tören alanında hazır bulunacaklardır.
2-Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü’ne ait Çelenk 19 Mayıs 2019 Pazar Günü saat 09.00’da Atatürk Anıtına konulacaktır.
3-Atatürk Anıtına çelengin sunulmasından sonra saygı duruşunda bulunacak ve Eshab-ı Kehf Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni Kübra ESENTÜRK yönetiminde törene katılanlar tarafından İstiklal Marşımız söylenecektir.
 
KUTLAMA TÖRENİ
 
1-Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı 100.Yıl Kutlama Töreni 19 Mayıs 2019 Pazar günü saat 09.15’de Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü Sentetik Zeminli Futbol Sahasında kutlanacaktır.
2-Bayramın açılış konuşması Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Asef ARSLAN tarafından yapılacaktır.
3-Gençlik Haftası Kutlamaları çerçevesinde Küçükler, Yıldızlar ve Gençler 100 metre kısa mesafe ve 1500 metre orta mesafe Gençlik Koşusunda dereceye girenlerin madalyaları ve ödülleri verilecektir.
4-İlçe genelinde Liselerimizde düzenlenen şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilerin madalyaları ve ödülleri verilecektir.
 
GÖSTERİLER
 
1-Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü Jimnastik takımı Antrenör Soner ÖZDEMİR yönetiminde gösterilerini sunacaktır.
2-Afşin Eshab-ı Kehf Anadolu Lisesi halk oyunları ekibi gösterilerini sunacaklardır.
3-Afşin Özel Eğitim Uygulama Okulu 3. Kademe Öğrencileri gösterilerini sunacaktır.
          
           
GÖREVLER
 
  1. BELEDİYE BAŞKANLIĞINCA:
 
1- 19 Mayıs 2019 Pazar günü saat 09.00’da Afşin Hükümet Konağı önünde yapılacak olan Çelenk Sunma Töreninde ses düzeninin kurulması ve ses düzeninin saat 09.15’de Kutlamaların yapılacağı Gençlik  ve Spor İlçe Müdürlüğü Sentetik Zeminli Futbol Sahasında kurulması .
2-   Belediye Zabıta görevlilerince vatandaşların ve izleyicilerin yönlendirilmesi.
3-   İlçenin değişik yerlerine dövizler asılması.
4- Tören alanın bayraklarla donatılması, Protokol yerlerinin hazırlanması, koltukların yerleştirilmesi, halkın ve izleyicilerin oturması için yeteri kadar sandalye yerleştirilmesi görevi Belediye Başkalığı’nca yapılacaktır.
 
B)             İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNCE:
 
19 Mayıs 2019 Pazar günü saat 09.00’da Afşin Hükümet Konağı önünde yapılacak olan Çelenk Sunma Töreninde ve saat 09.15’de Kutlamaların yapılacağı Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü Sentetik Zeminli Futbol Sahasında asayişin sağlanması, trafik akışının sağlanması.
 
  C)          İLÇE TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ BAŞKANLIĞINCA:
 
 19 Mayıs 2019 Pazar günü saat 09.00’da Afşin Hükümet Konağı önünde yapılacak olan Çelenk Sunma Töreninde ve saat 09.15’de Kutlamaların yapılacağı Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü Sentetik Zeminli Futbol Sahasında sağlık ekibinin hazır bulundurulması ve gerekli sağlık tedbirlerinin alınması.
 
 
  D)           İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ VE OKULLARCA:
 
1- Afşin Hükümet Konağı Tören Alanındaki Çelenk Sunma Töreninde İstiklal Marşımız Eshab-ı Kehf Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni Kübra ESENTÜRK yönetiminde törene katılanlar tarafından söylenecektir.
2- Çelenk sunma ve kutlama töreninin sunuculuk görevi Merkez Fatih Ortaokulu Müdür yardımcısı  Ahmet ÇELİK tarafından yapılacaktır.
3-Bayrağın Göndere Çekilmesi için Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden 3 öğrenci ve 1 öğretmen hazır bulunacaktır.
4- İlçe Merkezindeki liseler Bayrak ve Flama, Okul Müdürü ve 1 Öğretmen ile törene katılacaklardır.
5- İki öğrenci günün anlam ve önemiyle ilgili şiirler okuyacaktır.
 
 
  E)          İLÇE GENÇLİK VE SPOR MÜDÜRLÜĞÜNCE:
 
           1-15-21 Mayıs Gençlik Haftası dolayısı ile Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü’ne ait Çelenk 15 Mayıs 2019 Çarşamba günü saat 09.00’da Atatürk Anıtına konulacaktır.
2- Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü’ne ait Çelenk 19 Mayıs 2019 Pazar Günü saat 09.00’da Atatürk Anıtına konulacaktır.
3- 19 Mayıs 2019 Pazar günü yapılacak olan Bayram töreninde yağışlı olması halinde kullanılmak üzere spor salonunun hazır halde bulundurulması.
4-18 Mayıs 2019 Cumartesi günü saat 09.30’da Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü Sentetik Zeminli Futbol Sahasında yapılacak olan genel prova için tüm antrenörler yeterince sporcu görevlendirecektir.
5-Bayram töreninde tören yöneticiliğini antrenör Ünsalan ARSLAN yapacaktır.
6-Tören alanına grupların yerleştirilmesi Antrenörler Ali Selim AYDIN, İshak YÜCE ve Halime YANIK tarafından yapılacaktır.
7-19 Mayıs 2019 Pazar günü yapılacak olan Bayram töreninde protokol yerlerinin hazırlanması için Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü hizmetlileri görevlendirilecektir.
 
   F)        GENEL HUSUSLAR:
 
           1-Kutlamalar sırasında sporcuların ve öğrencilerin tertip düzeninden Antrenörleri ve Öğretmenleri sorumlu olacaktır.
2- Okul binaları, bahçeleri ve Atatürk büstleri bayraklarla ve çiçeklerle süslenecek, öğrencilerin hafta boyunca bayram havası yaşamaları sağlanacaktır. Okullarda öğretmenler hafta boyunca işleyecekleri dersleri ve sosyal faaliyetleri 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramının önemine değinecekler ve bu bilinci hafta boyunca canlı tutacaklardır.
3-Bu program;5899 sayılı ulusal bayram Cumhuriyet Bayramı ve resmi bayramlar Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Zafer Bayramı ile mahalli kurtuluş günleri, Atatürk günleri ve tarihli günlerin kutlanmasını sağlamak amacıyla yapılacak törenler yönetmeliğine göre hazırlanmıştır.
 
 
 Program; Görevlilere Emir, Halkımıza Davetiye Niteliğindedir.